Nieświeży oddech - co jest jego przyczyną i jak z nim walczyć?

Halitoza, czyli nieświeży oddech, jest bez wątpienia dokuczliwą i wstydliwą dolegliwością. Wstydzimy się nie tylko otworzyć usta, ale nawet pójść z tym do lekarza i przyznać się do naszego problemu. Najczęściej wybieramy miętowe gumy do żucia i pastylki, które notorycznie ssiemy, by zabić przykry zapach. Ale czy to jest rozwiązanie? Nie. Warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czy nie spożywamy nadmiaru np. cebuli czy czosnku, których zapach w ustach utrzymuje się bardzo długo, czy odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej i czy przyczyną nieświeżego oddechu nie jest choroba. Należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, pozbyć się wstydu i udać się do lekarza, by poznać przyczynę halitozy i zacząć z nią skutecznie walczyć.

nieświeży oddech

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Ponad 80% Polaków niewłaściwie dba o higienę jamy ustnej. Resztki jedzenia, które tkwią w szczelinach między zębami oraz kamień nazębny są idealną pożywką dla bakterii. To zaś powoduje choroby dziąseł i próchnicę zębów, a co za tym idzie powoduje też nieświeży oddech.

W przypadku posiadania nieświeżego oddechu należy więc udać się do stomatologa by stwierdzić, czy z naszą jamą ustną nie mamy problemu. Jeśli wykluczy on problemy stomatologiczne, wówczas należy szukać dalej.

Podstawą prawidłowej higieny jamy ustnej jest regularne mycie zębów, używanie nitki dentystycznej, płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami do tego przeznaczonymi oraz regularna kontrola u stomatologa i usuwanie przez niego kamienia nazębnego.

Problemy laryngologiczne

Jeśli należymy do grona osób, które często chorują na anginę, zapalenie zatok, czy alergiczny nieżyt nosa, możemy tutaj znaleźć przyczynę naszego nieświeżego oddechu. Po nawracających tego typu infekcjach na migdałach tworzą się tzw. nisze, w których zbierają się resztki jedzenia lub do których spływa z zatok cuchnąca wydzielina. Dużą rolę odgrywa także prawidłowa praca ślinianek. Jeśli występują tu jakieś zaburzenia, wówczas ślina nie wypłukuje bakterii, a co za tym idzie powstaje nieprzyjemny zapach.

Problemy żołądkowe

Schorzenia przewodu pokarmowego również mogą być przyczyną nieświeżego oddechu. Należy do nich nieżyt, grzybica przewodu pokarmowego, czy też wrzody żołądka. Aby to wykluczyć należy udać się do specjalisty.

Problemy układu oddechowego

Gruźlica czy grzybica będące chorobami płuc także mogą powodować nieprzyjemną woń.

Podsumowując, nieprzyjemny oddech, który przez Amerykanów uznany został już za chorobę, jest przypadłością, z którą należy walczyć. Nie należy jej bagatelizować. Polepszy to nasze samopoczucie i podniesie komfort życia.

Wykorzystujemy pliki cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ